Urząd Gminy Koszęcin
A- A A+ kontrast normalny kontrast wysoki kontrast kontrast

Najnowsze wiadomości

2015-11-03 10:40:55

Spotkanie po 50 latach

W słoneczne jesienne popołudnie 24 października br. spotkali się uczniowie, którzy 50 lat temu ukończyli \"podstawówkę\" w Koszęcinie. Urodzeni w 1951 roku uczestniczyli w mszy św. wraz z nauczycielami : p. Franciszkiem Brzeziną i Janem Plutą. Pierwsze wspomnienia tego odległego czasu powróciły z łezką w oku. To tutaj w tym kościele pod wezwaniem Serca Pana Jezusa chrzczono nas, przyjęliśmy I Komunię Św., czy sakrament małżeństwa. Lekcje religii odbywały się w salce kościelnej nad zakrystią. Pamiętamy księdza Reginka, Zająca i odprawiającego Mszę Św. Ks. T. Fryca. Niektórzy z nas nie widzieli się 50 lat! Poznawaliśmy się pytając jeden drugiego: kto to? Oczywiście koleżanki, które zmieniły nazwisko na chwilę powróciły do panieńskiego nazewnictwa. Koledzy do swoich charakterystycznych przezwisk. Odżyły na nowo wspomnienia szczenięcych figlów i kawałów jakie robiliśmy wzajemnie. Panowie Nauczyciele dzielnie próbowali rozpoznać swoich wychowanków ze starych zdjęć, wspominając czasem szczegóły, których my nie znaliśmy. Spotkanie przy kawie w miejscowej restauracji tętniło gwarem, muzyką i nie miało granic. Była też chwila zadumy. Wspomnienia o tych co odeszli już na zawsze od nas. 1 września 1958 roku Klasa I \"a\" liczyła 39 uczniów, I \"b\" - 38. Pierwszą wychowawczynią była p. Mańkowa. Szkołę ukończyło 85 uczniów. 18 osób już nie żyje. Na spotkanie z różnych zakątków kraju i za granicy przybyli: Balcerzak Celina, Bazior Halina, Biela Tereska, Czaja Janka, Czornik Teodor, Deja Aniela, Endzlewicz Róża, Gembała Lidzia, Janeczek Teresa, Jaroń Krysia, Kandzia Jerzy, Kandzia Tereska, Kędzior Bogusia, Kita Krysia, Kluge Janek, Kwiring Alfred, Maroń Krysia, Mazur Marysia, Pawłowski Marek, Pikos Elżunia, Rogowski Janusz, Siek Zenek, Siwy Bogdan, Sobala Jerzy, Szymków Irena, Szymków Jan, Telicki Tadziu, Tyczyński Janusz, Tyrol Ewa, Uciński Leszek, Ulfik Stefanek, Wandzich Gabrysia i Wieczorek Norbert. Dziękujemy: Anieli Deja, Tadkowi Telickiemu, Elżuni Pikos, Irenie Szymków i Gabrysi Wandzich za zorganizowanie wspaniałego spotkania. Do zobaczenia za...? Janina Czaja- Kozioł
2015-11-03 09:16:49

50, 55, 60 i 65 lat razem

27. października pary małżeńskie z Gminy Koszęcin, jak co roku wspólnie świętowały jubileusze małżeńskie. Złote, szmaragdowe, diamentowe i żelazne gody w sumie obchodziło ponad 40 par. Nim zebrane pary otrzymały z rąk Wójta Gminy Koszęcin Grzegorza Ziai odznaczenia prezydenckie, Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Koszęcinie Sylwia Karmańska mówiła do zebranych jubilatów - \"Przez tak długie lata kroczyliście wspólną drogą, a wzajemna pomoc, miłość i wyrozumiałość, pomogła w przezwyciężeniu trudności, stawianiu czoła coraz to nowym wyzwaniom. (...) Celem życia małżonków jest jedność: razem w zdrowiu i chorobie, razem w dobrej i złej doli, raz na wozie, raz pod wozem. Małżeństwo jest świadomym i dobrowolnym wyborem dwojga ludzi, którzy raz się pobrawszy, stale muszą się wybiera, odkrywać, przepraszać, szukać kompromisu i porozumienia, by w końcu polubić także swoje wady i słabości. Dziś należy stwierdzić, że obrana przez te lata droga, okazała się tą właściwą.\" Jubilaci wiele razem przeszli, ale przez wszystkie wspólne lata zawsze towarzyszyła im miłość i pogoda ducha. Pomimo doskwierających chorób, już przy pierwszym utworze zagranym przez Grupę Silesię na zakończenie uroczystości, zebrane pary jubilatów wyszły na parkiet i nie opuściły go aż do ostatnich dźwięków muzyki. Zespół grający dla par małżeńskich był pod wrażeniem wigoru i chęci do zabawy jaką prezentowali nasi leciwi, choć wciąż młodzi duchem jubilaci. 50 lat małżeństwa obchodzili: Burzyk Agnieszka i Emil Gajda Maria i Jan Gansiniec Renata i Jerzy Gawenda Teresa i Rudolf Golenia Krystyna i Gerard Gromotka Urszula i Wiktor Helisz Maria i Józef Kandzia Teresa i Józef Karmańska Filomena i Franciszek Koczyba Anna i Ryszard Kowolik Małgorzata i Paweł Kozuch Krystyna i Paweł Krus Anna i Rudolf Maks Teresa i Herman Maksara Weronika i Alfons Maniura Łucja i Gerard Ochman Ewa i Franciszek Paruzel Małgorzata i Józef Pawełek Krystyna i Ewald Pilarska Elżbieta i Adam Piskoń Maria i Teofil Przybyła Łucja i Norbert Respondek Daniela i Paweł Sowa Anna i Jerzy Pary z 55-letnim stażem: Bambynek Klara i Edward Białek Teresa i Tadeusz Breguła Janina i Paweł Czornik Lidia i Alojzy Galbas Otylia i Hubert Gałuszka Hildegarda i Hubert Klabis Róża i Adolf Kłosek Erna i Edward Młynek Irena i Ignacy Mroczek Henryka i Jan Poloczek Aniela i Józef Rakoczy Adelinda i Edmund Rychły Elżbieta i Alojzy Skiba Teresa i Ludwik Strzelczyk Anna i Leon Świerc Elżbieta i Jerzy Ulfik Anna i Alfons Ziora Jadwiga i Eryk 60 lat razem przeżyli: Konina Magdalena i Józef Koziołek Marianna i Józef Krych Teresa i Zbigniew Piątek Helena i Paweł Sobala Gertruda i Paweł 65-lecie pożycia małżeńskiego świętowali Państwo Eryka i Roman Strzebinczyk.
2015-11-02 10:39:29

Przyjrzeli się wspólnej inwestycji

Latem zakończyły się prace nad budową chodnika na ul. Leśnej w Sadowie. Drugi etap wspólnej inwestycji Gminy Koszęcin i Starostwa Powiatu Lublinieckiego został wykonany przez firmę BRUKMAR z Kłobucka za kwotę 157,7 tyś. zł i polegał na zarurowaniu rowu przydrożnego oraz budowie chodnika wraz z podjazdami i krawężnikami. Powstały chodnik biegnie aż do ostatnich zabudowań przy ul. Leśnej. 29. października na ul. Leśnej spotkali się inwestorzy zadania tj. Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja w towarzystwie Przewodniczącego rady Gminy Michała Anioła i Radnego z Sadowa Pawła Przybyły oraz Starosta Powiatowy Joachim Smyła z Wicestarostą Tadeuszem Koniną, Naczelnikiem Wydziału Komunikacji, Drogownictwa i Transportu Starostwa Powiatowego Leszkiem Ligowskim i pracownikiem Adamem Berychem. Delegacja odbyła wspólną przechadzkę nowopowstałym chodnikiem, oceniając jego stan oraz wzajemną współprace na bardzo dobry. Spotkanie było okazją do rozmów o kolejnych wspólnych działaniach, bo jak wiadomo, chodnik na ul. Leśnej nie jest pierwszą, i na pewno nie ostatnią, wspólną inwestycją Gminy Koszęcin i Starostwa Powiatowego.
2015-11-02 07:23:18

Co rolnik powinien wiedzieć?

Od kilku lat w naszej gminie staramy się poprawić odczyn użytków rolnych. Nasze działania polegają na uświadamianiu rolników o konieczności badania zasobności gleb. W dobie drogich nawozów mineralnych, to wręcz obowiązek każdego rolnika do postawienia diagnozy swoim glebom czego im potrzeba. W tym celu raz na 4 lata, konieczne jest przebadanie swoich gleb pod względem zawartości fosforu, potasu, magnezu oraz odczynu gleby (kwasowość), który to odczyn decyduje o przyswajaniu składników odżywczych przez rośliny. Niejednokrotnie nasze gleby są zasobne w składniki pokarmowe, ale odczyn kwaśny uniemożliwia ich pobranie. W każdym gospodarstwie rolnym, bardzo istotne jest zbilansowanie dawek nawozowych, pod poszczególne zasiewy, a można to uczynić tylko na podstawie wyników zasobności gleb. W naszej gminie sprawa poprawy odczynu gleb jest bardzo ważna. Od kilku lat propagując program ochrony środowiska, akcję badania zasobności gleb wspiera Urząd Gminy (jako jedyny w naszym powiecie), partycypując w kosztach badania zasobności gleb. Koszt badania jednej próby glebowej wynosi 15,25 zł, z czego rolnik płaci 7,25 zł, a Urząd Gminy 8,00 zł. Rolnik, któremu badania zasobności gleb wykażą, że ma kwaśne gleby, może skorzystać z dotowanego wapna nawozowego. Dotacji udziela Śląska Izba Rolnicza ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. W tym roku, po raz pierwszy dotacja dotyczyła także magnezu. Dofinansowanie wyliczane jest na podstawie zawartości czystego składnika CaO + MgO w kupowanym nawozie i wynosi maksymalnie 50 % (wsparcie nie obejmuje zwrotu kosztów transportu). Dotychczas gro rolników z naszej Gminy skorzystało już z tej formy pomocy, zachęcam by pozostali rolnicy także skorzystali z tego wsparcia. Pomocy od strony praktycznej w przygotowaniu prób glebowych (oddanie do badania , analiza badań ewentualne zamówienie wapna nawozowego, przygotowanie dokumentów potrzebnych do otrzymania wsparcia itp.), udziela bezpłatnie doradca rolny na Gminę Koszęcin- Barbara Ulfik - pracownik Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie - punkt konsultacyjny: pokój Nr 5 w Urzędzie Gminy Koszęcin tel. 34/3210-825/. Pogoda sprzyja, można pobierać próby glebowe, zimą analizować wyniki i wiosenne zasiewy rozpoczynać ze zbilansowanymi dawkami nawozów mineralnych. Barbara Ulfik
2015-10-29 06:58:47

Spotkanie przedstawicieli Podregionu Bytomskiego w Koszęcinie

20. października w kompleksie pałacowo - parkowym w Koszęcinie, będącym siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca \"Śląsk\" odbyło się spotkanie przedstawicieli Podregionu Bytomskiego, w którym uczestniczył m.in. Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja. Spotkanie dotyczyło najistotniejszych zmian w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych (SZOOP) Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Śląskiego (WSL) na lata 2014-2020, przebiegu procedury oceny projektów, kryteriów oceny projektów pod kątem zgodności ze Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych a także harmonogramu naborów wniosków w roku 2015 i 2016, aktualnego zagospodarowania alokacji w podregionie bytomskim oraz terminów szkoleń i seminariów planowanych przez Biuro Związku Subregionu Centralnego.
2015-10-28 13:50:17

Relacja ze Zebrania Wiejskiego w Rusinowicach

26. października w rusinowickim Domu Spotkań Wiejskich odbyło się Zebranie Wiejskie o charakterze sprawozdawczym. W spotkaniu z Sołtysem Andrzejem Dybałą uczestniczyło 42 mieszkańców Rusinowic oraz zaproszeni goście, w tym Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja oraz doradca d/s rolniczych Barbara Ulfik. Głównym tematem spotkania było podsumowanie działań Sołtysa i Rady Sołeckiej oraz przedstawienie planów inwestycyjnych na następne lata. Jako najważniejsze zadania inwestycyjne zrealizowane w 2015 roku wymieniono m.in. budowę kanalizacji sanitarnej na ulicach: Zielonej, Joanny Piecuch i Kolonia oraz dobiegającą końca budowę hali sportowej, których łączny koszt wyniósł 5,5 mln złotych. Jednym z sukcesów upływającego roku jest także założeniu linii pasażerskiej \"Bus\" na trasie Rusinowice - Lubliniec. Nie zabrakło także podsumowania festynów i innych imprez okolicznościowych, które z pewności były pozytywnym akcentem tego roku. W kwestii planów na najbliższe lata pojawił się temat dokończenia budowy kanalizacji sanitarnej w Rusinowicach. Na chwile obecna zadanie jest ukończone w 80%. Ponadto od pewnego czasu dominuje temat remontu budynku przedszkola. Na wyraźną prośbę mieszkańców, a w szczególności matek z komitetu rodzicielskiego przedszkola i szkoły, zrezygnowano z pomysłu adaptacji na przedszkole budynku przy ul. Kolejowej 4 i zadecydowano, że przy Szkole Podstawowej powstanie nowy budynek. Nie zabrakło tematu utwardzenia najważniejszych dróg oraz niezbędnych remontów m.in. budynku remizy strażackiej czy odnowienia murawy boiska sportowego. Omawiano również potrzebę oświetlenia ulic Brzozowej, Szpakowej oraz części Dworcowej, a także budowy boiska przy szkole, ścieżek rowerowych na Piłkę i Sadów, siłowni na wolnym powietrzu oraz odwodnienie terenów wzdłuż ul. 1-go Maja i wielu innych. Znaczna część z omawianych planów nie będzie możliwa do zrealizowania bez wsparcia ze środków europejskich. Sołtys podjął także uciążliwy temat wałęsających się po ulicach zwierząt oraz spalania odpadów w domowych piecach, podkreślając, że takie praktyki są kategorycznie zabronione. Spotkanie zakończył Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja dziękując Sołtysowi i Radzie Sołeckiej za dotychczasową współpracę. Pełna relacja ze spotkania na profilu Sołtysa Andrzeja Dybały (klik).
2015-10-28 11:24:40

"Jenoty" nie dają za wygraną

W czerwcu pisaliśmy o nowej drużynie, która zasiliła rynek sportowy Koszęcina - LKS \"Jenoty\" Koszęcin. Chociaż formalnie istnieją dopiero od stycznia tego roku, już jest o nich głośno. Nasi rodzimi koszykarze grają, zwyciężają i sami organizują turnieje. Ostatni z nich odbył się 10 października w hali sportowej przy Zespole Szkół w Koszęcinie pod patronatem Wójta Gminy Koszęcin oraz Dyrektora Zespołu Szkół w Koszęcinie. W turnieju towarzyskim starły się ze sobą drużyny z Koszęcina, Lublińca, Dobrodzienia i Tarnowskich Gór. Nie da się ukryć, że walka o symboliczny puchar była zacięta i na najwyższym poziomie. Każda z drużyn pokazała klasę i umiejętności techniczne godne uznania. Ostatecznie turniej wygrała drużyna KS \"Start\" Dobrodzień, o której zwycięstwie zadecydowała kultura gry - mistrzem fair play turnieju został jeden z zawodników \"Startu\" Michał Cieśla. Drugie miejsce zajął KKS Tarnowskie Góry a trzecie przypadło drużynie AS BASKET ELTRAF Lubliniec. Ostatni w klasyfikacji znaleźli sie gospodarze - koszęcińskie \"Jenoty\", jednak jak pisze Jarek Młynski \"Wynik drużyny koszęcińskich Jenotów pozostawia wiele do życzenia, tym niemniej Ci którzy wyszli na boisko zasługują na wyróżnienie. Naiwnym byłoby myśleć, że na tym etapie budowy drużyny Jenoty są wstanie przeciwstawić się zespołom o takiej klasie jak goście turnieju. I pewnie ze szkoleniowego punktu widzenia udział Jenotów w turnieju zakończył się totalną klapą. Ale nie tylko liczby grają. Jenoty poza budową wartości sportowej pracują nad budową ducha drużyny. Atmosfery, której nie można wyćwiczyć na treningach i kupić na rynku transferowym. Tę wartość można wypracować tylko w jeden sposób – wyjść na boisko z podniesionym czołem. Wielkie gratulacje dla każdego, kto w tym dniu odważył się założyć koszulkę meczową!”. My również gratulujemy \"Jenotom\" zapału i odwagi w tworzeniu zespołu oraz życzymy samych sukcesów. Państwa zaś gorąco zachęcamy do udziału w treningach. Chociaż \"Jenotom\" najbardziej zależy na rozpropagowaniu koszykówki wśród młodzieży to na treningi może przyjść każdy. HARMONOGRAMU TRENINGÓW W SEZONIE 2015/2016: Poniedziałek - hala w Strzebiniu 17:45 (2 godziny - zbiórka 17:40 pod szkołą w Koszęcinie), Środa - hala w Koszęcinie 18:30 - 20:15 - zajęcia z trenerem, Piątek - hala w Koszęcinie 18:00 (2 godziny)
2015-10-22 13:21:15

Już dzisiaj koncert Julii i Jędzeja Skiba

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do udziału w Śląskim Ogrodzie Sztuk. 23 października o 20:30 w Klubie Muzycznym Gama w Domu Pracy Twórczej przy ul. Zamkowej 3 w Koszęcinie odbędzie się koncert niezwykłego, akustycznego trio. Wystąpią przed Państwem znani z programu „The Voice of Poland” Julia i Jędrzej Skiba wraz z gitarzystą Romanem Odojem.
2015-10-22 12:28:31

Uhonorowano Andrzeja Gałeczkę

19. października podczas uroczystej gali wręczenia odznaczeń państwowych osobom szczególnie zasłużonym w różnych dziedzinach życia społecznego, działalności naukowej, charytatywnej i w pracy zawodowej, która miała miejsce w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał strażak Andrzej Gałeczka. Krzyż Zasługi w imieniu Prezydent RP wyróżnionemu wręczył Wojewoda Śląski Piotr Litwa. Uroczystość uświetnił piękny występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W tej podniosłej chwili, jaka jest otrzymanie pierwszego odznaczenia państwowego Andrzejowi Gałeczce towarzyszyli Wójt Gminy Koszęcin i Prezes Zarządu Gminnego OSP RP Grzegorz Ziaja, Przewodniczący Rady Gminy Koszęcin i Wiceprezes Zarządu Gminnego OSP RP Michał Anioł oraz członek Prezydium Zarządu Powiatowego i Sekretarz Zarządu Gminnego Związku OSP RP Edward Opiełka. Andrzej Gałeczka wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Sadowie w 1978 roku, wcześniej aktywnie działając w tamtejszej Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Już tam dał sie poznać jako rezolutny, młody strażak, wzorowo wypełniający nałożone na niego obowiązki i samoistnie inicjujący powstanie nowych wydarzeń w życiu jednostki m.in. wspólne obozy młodzieżowe. Od samego początku Andrzej Gałeczka bardzo angażował sie zarówno w życie jednostki OSP w Sadowie jak i w życie społeczne Sadowa oraz całej Gminy Koszęcin. Do dziś z łatwością zaraża ludzi swoimi pomysłami i duchem społecznika. Dzięki wysokim umiejętnościom strażackim oraz dużej komunikatywności Andrzej Gałeczka bardzo szybko zyskał sobie zaufanie i szacunek miejscowej ludności, a w konsekwencji także członków zarządu OSP. W 1983 roku, mając zaledwie 22 lata, uzyskał stanowisko sekretarza zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Sadowie i trwał na nim do 2001 roku, by kolejno zostać mianowanym prezesem OSP Sadów i pełnić tę funkcję do dziś. Andrzej Gałeczka nie tyko potrafił pogodzić misję strażacką z pracą zawodową i rodziną, ale także by wspomóc działalność jednostki OSP został radnym Gminy Koszęcin I i II kadencji. Dwukrotny wybór na tę funkcję najlepiej świadczy o jego pozytywnej opinii społecznej i szacunku jakim darzą go mieszkańcy jego miejscowości. Podczas dwóch kadencji w Radzie Gminy Koszęcin, Andrzej Gałeczka zarówno dbał o interesy społeczeństwa, które wybrało go na tę funkcję, ale także wpierał jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Sadowie. Podczas swojej kadencji w Radzie Gminy Koszęcin m.in. doprowadził do doposażenia jednostki OSP Sadów w nowy samochód bojowy oraz do remontu remizy strażackiej, którego nie udawało sie przeprowadzić przez wiele lat. Te działania zaowocowały wcieleniem Ochotniczej Straży Pożarnej w Sadowie do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, o co Gałeczka zabiegał przez lata. Do dziś, pomimo że działa społecznie na rzecz OSP Sadów już od 35 lat, poświęca jednostce każdą wolną chwilę. Pożarnictwo jest dla niego nie tylko powołaniem, ale także prawdziwą pasją, i z tą pasją niezmiennie wykonuje swoje strażackie obowiązki, nie zaniedbując przy tym innych sfer życia. Za działalność na rzecz pożarnictwa był wielokrotnie odznaczany. Największym z jego dotychczasowych wyróżnień jest Medal za Ofiarność i Odwagę otrzymany w 2009 roku, za udzielenia natychmiastowej pomocy ofiarom trąby powietrznej, która przeszła przez miejscowość Wierzbie w Gminie Koszęcin w sierpniu 2008 roku, oraz za usuwanie skutków tej strasznej tragedii. Ponadto posiada brązowy, srebrny i dwa złote medale \"Za zasługi dla pożarnictwa\" oraz Odznakę \"Za Wysługę lat 30 i 35\". Andrzej Gałeczka zasłużył się dla lokalnej społeczności jako działacz społeczny, zarówno w Ochotniczej Straży Pożarnej jak i w Radzie Gminy oraz w życiu codziennym a jego poświęcenie i odwaga została doceniona na szczeblu państwowym. Panu Andrzejowi Gałeczce serdecznie gratulujemy przyznanego odznaczenia i wyrażamy podziw dla dotychczasowych osiągnięć.
2015-10-22 07:00:38

odpnapytdowojtaarchiwum

ODPOWIEDZI NA PYTANIA... Drogi Panie Wójcie! Ponawiam Pytanie o drogę Generała Bema w Koszęcinie, Zapewniał Wójt że pod koniec Kwietnia droga będzie naprawiona, i co ? Niestety jest Początek października, a droga jest w tragiczny stanie- Wójt pewnie jest zachwycony że droga jest nie użytkowana , bo jest już w takim fatalnym stanie że nie da się po niej jechać i faktycznie, żadne auta już jej nie używają. Jaki z tego morał ? Drogi nie trzeba naprawiać, bo po co skoro samochody jej nie używają. Absurd Gminny który powinien znaleźć się w programie telewizyjnym Wysłał: Mieszkaniec zapomnianych peryferii Szanowny Internauto! Uprzejmie przypominam, że droga, ulica Bema w Koszęcinie jest własnością PKP. Na wiosnę, wg zapewnień pracowników kolei miały zostać zakończone prace remontowe przy linii kolejowej. Tak się nie stało, prace trwają, a ciężkie samochody dosłownie rozgniatają tę ulicę. W takich okolicznościach remont o większym nakładzie rzeczowym i finansowym nie ma sensu. Co do jej używalności to internauta wprowadza czytelników Pytania do Wójta w błąd. Obserwuję te ulicę i widzę, na własne oczy, jak samochody osobowe używają tej ulicy. Robią to dość często. Dlatego proszę nie okłamywać naszych czytelników. Stan nawierzchni budzi niedosyt, lecz gdy prace remontowe na kolei dobiegną końca, trzeba będzie wykonać poważniejszy remont. Tymczasem wyrzucenie publicznych pieniędzy w błoto nie do końca jest uzasadnione. Zatem, jeżeli porzucimy emocje, a trzeba, poczekajmy a nasza peryferyjna ulica nabierze blasku. Do czasu zakończenia remontu torów trzeba się ograniczyć tylko do remontów doraźnych. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin Dzien dobry Panie Wójcie mam pytanie. Jezeli chodzi o wykaszanie nieuzytkow ibo wszedłem prawie na to ogłoszenie wiosenne przypomina się mieszkańcom o dbanie i wykaszanie nieuzytkow to dlaczego gmina koszecin nie wykasza nieuzytkow nieuzytkow bedacych jej wlasnoscia chodzi o wlasnosc przy drodze do kościoła Trójcy z lewej Jarocinie w stronę kalet ostatnio kupił tam działkę od Żony siostrzeniec i droga była i zachwaszczona zielskiem smilem się że ja bym nie dał tyle kasy za takie ziele każdy kto chce sprzedać działkę dba aby znaleźć kupca proszę mi odpowiedzieć jak to świadczy o gminie. Wysłał: Michal Szanowny Internauto Śmiem twierdzić, że nic to nie świadczy o gminie, ponieważ teren, o którym w pytaniu jest prywatny. Druga kwestia, którą pan poruszył to kwestia zapłaty za nieruchomość. To oczywiste nikt nikogo do niczego nie zmusza. Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Panie wójcie Koszęcina!Chciałem tylko zapytać czyj to jest pomysł aby nowy basen koszęcinski zamknąć 1 wrzesnia gdy jeszcze są upały.KTO WYDAJE TAKIE GŁUPIE ZARZĄDZENIA???Aby NOWY basen był otwarty w srodku lata tylko przez 23 upalne dni...Z poważaniem Andrzej Z.z lublinca. Szanowny Internauto, funkcjonowanie basenu niezależnie od pogody wiąże się z wcześniejszym podpisaniem wielu umów i uzgodnień, między innymi z ratownikami WOPR, obsługą filtrowni, firmą wynajmującą kontener sanitarny, Sanepidem oraz wykonawcą II etapu modernizacji GOSIR Koszęcin. Mam nadzieje, że zauważył Pan iż stale prowadzone są prace budowlane, które musza zostać ukończone do 30 września 2015, a funkcjonowanie basenu w dużym stopniu utrudniałoby wykonywanie części robót. Zapraszamy w przyszłym roku! Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin Panie wójcie kiedy powstanie chodnik dla pieszych na ulicy Rusinowickiej w Sadowie w strefie zamieszkania. To co dzieje sie na drodze z pieszymi woła o pomste do nieba.Czy musi ktoś zginąć by wreszcie powstał? Zapraszam po zmroku na spacer z dzieckiem panie wójcie!!! Wysłał: Joanna Szanowna Internautko Uczestnicząc w spotkaniach poświęconych finansowaniu projektów z tzw. „nowej perspektywy” Unii Europejskiej wiem, że projekt budowlany chodnika przy ul. Rusinowickiej już powstał. Wykonało go Starostwo Powiatowe. Trzeba tutaj nadmienić, że droga z Rusinowic do Sadowa jest drogą powiatową. Budowę chodnika również będzie prowadził Starosta Lubliniecki. Z mojej wiedzy wynika, że obecnie oczekuje się na uruchomienie środków finansowych na rozpoczęcie budowy. Ja również z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie budowy. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 02.04.2015r. Szanowny Panie Wójcie. Droga woj. nr.906, biegnąca przez naszą gminę na odcinku Sadów-Koszęcin-Bukowiec jest już chyba w ostatniej fazie zużycia. Fatalny stan nawierzchni, brak infrastruktury dodatkowej i ciągle zwiększająca się liczba pojazdów. W przyszłości będzie ona jedną z głównych dróg dojazdowych do A1. Co prawda jest droga wojewódzka ale może posiada Pan informację czy jest planowany jakiś remont tego odcinka? Serdecznie pozdrawiam. Szanowny Internauto Pana uwaga jest bez wątpienia zasadna. Ciągłe objazdy i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej DK11 pogłębiają destrukcję naszej drogi. Niewątpliwie rozbudowa autostrady A1 od Częstochowa do lotniska w Pyrzowicach nastąpi w najbliższym czasie. Można to przeczytać w wielu anonsach prawnych. Wszystko to razem będzie generowało jeszcze większy ruch samochodów niż obecnie. Wobec tej sytuacji zamierzam wystąpić do stosownych organów Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego o remont nawierzchni i przebudowę drogi DW 906. Chciałbym i będę do tego dążył, aby ta droga była dalej bezpieczna dla wszystkich użytkowników, szczególnie tych, którzy nie poruszają się po niej samochodami. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin Dzień dobry Panie Wójcie, chcę zapytać ile worków segregowanych śmieci może wystawić jedno gospodarstwo domowe? Czy ilość worków jest w jakichś sposób obliczana statystycznie, czy po prostu ile mam śmieci sortowanych tyle mogę wystawić. Nadmieniam iż nie zbieram śmieci od sąsiadów ale mamy tylko swoje śmieci. Co się nam mieszkańcom należy od firmy odbierającej śmieci w ramach opłaty kwartalnej, oprócz tego że trzeba obowiązkowo płacić. Pozdrawiam Szanowny Internauto W zasadzie, zgodnie z umową, wydaje się i pobiera 1 worek na odpady bio. Pozostałe nie są ściśle rozliczane. Zatem często zdarza się, że są wystawiane nawet 4-5 worków z plastikiem, 2 lub 3 z papierem i tekturą. Jeżeli np. zostaną wystawione 3 worki na plastik, to firma w rozliczeniu powinna zostawić 3 nowe worki. Worki zawsze można zabrać, nieodpłatnie z Urzędy Gminy. Mam nadzieję, że w Pani sytuacji zbiórka odpadów segregowanych tak działa. Jeżeli nie, bardzo proszę o telefon do biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Urzędzie Gminy. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin Witam, mam dwa pytania: 1. Kiedy rozpocznie się instalacja latarni na ulicy Dubielowskiej? 2. Kiedy zostanie nawieziony tłuczeń, kamień lub inny materiał do naprawy nawierzchni drogowej na ulicy Dubielowskiej? Pozdrawiam. Szanowny Internauto Obecnie trwają prace nad projektem budowlanym, który prowadzi do rozpoczęcia budowy oświetlenia ulicznego w ul. Dubielowskiej. Dopiero po uzyskaniu kompletnego projektu, wraz z pozwoleniem na budowę będzie można wnioskować do Rady Gminy o wydzielenie środków na ten cel. Dlatego cierpliwość w tej sprawie jest niezbędna . Postaram się, najpewniej na stronach internetowych naszej Gminy (www.koszecin.pl) informować wszystkich zainteresowanych postępie prac. Co się tyczy naprawy nawierzchni ulicy to prace zostaną rozpoczęte natychmiast gdy pozwoli na to pogoda. Obecne warunki atmosferyczne nie pozwalają na skuteczny remont. Mamy już niezbędny materiał i z chwilą ustabilizowania się pogody przystąpimy do robót, tak aby poprawiona nawierzchnia zachowała jak najdłużej swoją trwałości. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 28.03.2015r. Witam Panie Wójcie. Mam pytanie, kiedy wreszcie przestaniemy się wstydzić, że na Domu KULTURY w Koszęcinie - no właśnie kultury, od czasu remontu kilka lat temu widnieje błędne nazwisko patrona tzn. jest ROZDŹIEŃSKIEGO a powinno być oczywiście ROŹDZIEŃSKIEGO. Miałem nadzieję, że może w roku naszego patrona ktoś to poprawi, ale niestety nic się takiego nie stało. Pani Dyrektor Pyrek na zwróconą uwagę w tej kwestii odpowiedziała, że nie wie o co chodzi bo przecież wszystko jest poprawnie. Proszę o interwencję w tej sprawie abyśmy wszyscy nie musieli się czuć zażenowani odwiedzając Dom Kultury. Szanowny Internauto Dziękuję za tą informacje. Ponieważ z wykształcenia nie jestem polonistą, zatem oddam tę wątpliwość we właściwe ręce. Mam nadzieję, że wkrótce wszystko będzie jasne. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin Dobry Wieczór. Chciałabym dowiedzieć się kiedy zostanie wybudowana ścieżka rowerowa łącząca Bukowiec ze Strzebiniem... Pragnę poinformować, że wszystkim mieszkańcom miejscowości Bukowiec zależy na tej ścieżce - gdyż łączy ona dwie sąsiadujące ze sobą miejscowości. Jej brak stanowi wielkie zagrożenie dla mieszkańców wsi Bukowiec chcących na rowerze dojechać do Strzebinia. Pozdrawiam i oczekuję na odpowiedź. Szanowna Internautko Budowa ścieżki pieszo rowerowej z Bukowca do Strzebinia przeciąga się w czasie. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Najważniejszym spośród nich jest brak możliwości, jak na chwilę obecną ubiegania się o dofinansowanie budowy ze środków europejskich. Wobec takiego stanu rzeczy nasz plan może być realizowany częściami, w oparciu o środki własne budżetu gminy. Chcielibyśmy rozpocząć budowę od uformowania nasypu pod przyszłą jezdnię ścieżki od strony Bukowca do skrzyżowania z drogą Leśną potocznie zwaną \"Głębokim Dołem\". Jeżeli środki budżetu pozwolą posuniemy roboty dalej, prowadząc roboty ziemne w kierunku potoku \"Kąty\". Jest to duże i kosztowne wyzwanie dlatego tak trudno o rozpoczęcie tego zadania. Myślę, że ten rok będzie dla tej sprawy przełomowy. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin Panie Wójcie, kiedy zostanie zabezpieczony rów wzdłuż ulicy Generała Bema w Koszęcinie ? aktualnie zgodnie z normami taki głęboki rów (ponad metr głębokości) powinien zostać ogrodzony barierkami, w dodatku droga jest nie odśnieżona i nie ma sposobności nawet przejść tą drogą pieszo! - to się nazywa prawdziwa \\\"leśna dolina\\\". Szanowny Internauto Problem nie jest taki prosty do rozwiązania. Ta część ulicy oraz rów należą do Polskich Kolei Państwowych. W tej sprawie były już interwencję, po których zapewniano nas, iż po oddaniu linii kolejowych do eksploatacji, po zakończonym remoncie firma wykonująca roboty wszystko naprawi. Z naszych informacji wynika, iż będzie to koniec kwietnia 2015 r. Być może zakończenie remontu będzie zarazem spełnieniem złożonych obietnic. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin Drogi Wójcie, kiedy w końcu mieszkańcy ulicy Królowej Jadwigi doczekają się oświetlenia ulicznego na ciemnej i mrocznej drodze? kiedy droga zostanie w końcu wysypana i nie będzie to polny gliniasty rów przez \\\"pola\\\" ? Szanowny Internauto Myślę, że przyjdzie taki czas. Proszę o cierpliwość a wszystko będzie zrobione. Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 04.03.2015r. Chyba ktoś nie wie, co to jest dogoterapia (http://www.koszecin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=901:dog oterapia-w-sadowie&catid=35:aktualnoci)..... \\\"Dogoterapia jest rodzajem pracy uzupełniającym szeroko rozumianą rehabilitację\\\". Co rehabilitował policjant z psem?... Szanowny Internauto Być może, że Pan ma rację. Jednak nasza informacja pochodzi od organizatorów. Być może to oni potrafią wyjaśnić wszystkie szczegóły tego spotkania. Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 28.02.2015r. Witam. Nowe oświetlenie w gminie Koszęcin- bardzo ładnie. A co z mało oświetlonymi ulicami? W miejscowości Strzebiń ul. Kościuszki i Wojska Polskiego bardzo ciemne ulice, czy tam planuje się dobudować oświetlenie? Szanowna Internautko W planach inwestycyjnych Gminy jest m.in. modernizacja istniejącego oświetlenia ulicznego. Pierwszych kilka, takich modernizacji zostało już wykonanych, o czym pisała prasa regionalna. Docelowo każda ulica ze starym oświetleniem a więc i te wymienione przez Panią zostanie modernizowana. Myślę, że to będzie dobry czas aby pomyśleć, gdzie uzupełnić potencjalne braki. Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 02.03.2015r. Witam. Szanowny Panie Wójcie. Mam pytanie czy wiadomo już coś w sprawie naszych małych zawodników judo? Szanowny Internauto Proszę o chwilę cierpliwości. Mam nadzieję, ze sprawa wkrótce zostanie wyjaśniona. Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 2.03.2015r. Czy na terenie GOSIR-u powstanie więcej takich pięknych drewnianych domków. Czy nie można wyburzyć starych, brzydkich kampingów a w ich miejsce postawić kilka drewnianych domków. Szanowny Internauto Dla wprowadzenia ładu w zadanym pytaniu uściślę, że GOSiR posiadatylko 6 drewnianych domków, pozostałe obiekty oddalone od niecki basenowej nie są jego własnością. Z owych 6, dwa są w nienajlepszym stanie. Wydaje się, że ich remont nie jest ekonomicznie uzasadniony. Być może zostaną rozebrane. Natomiast generalnie nie przewidujemy poszerzenia infrastruktury hotelarskiej ponad to co jest obecnie w zasobach GOSiR. Będziemy się skupiać nad tym, aby pomiędzy infrastrukturę utrzymać na dobrym poziomie. Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 2.03.2015r. Witam. I pytam ponownie dlaczego niema drogi asfaltowej na ul. Kosmonautów w Strzebiniu? Strona od ul. Poprzecznej. Szanowny Internauto Ta sprawa była już poruszana wiele razy. Planujemy wraz z P.P. Radnymi Strzebinia spotkania na ten temat. Kiedy miejsce i termin zostaną ustalone będę wszystkich zainteresowanych informował. Jeżeli zapadną konkretne ustalenia myślę, że sprawa asfaltowej drogi na ulicy Kosmonautów i Poprzecznej mogłaby wyglądać bardziej konkretnie. Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 2.03.2015r. Witam Panie Wójcie. Mam pytanie kiedy w końcu na ulicy Piaskowej w Strzebiniu zostanie położona nawierzchnia asfaltowa? Jak Pan kandydował na I kadencję to obiecywał mieszkańcom, iż zostanie zrobiony jak najszybciej, tymczasem zaczął Pan III kadencję i nic nie zostało zrobione w tej sprawie. Zapraszam Pana w chwili obecnej do odbycia spaceru po ulicy Piaskowej w Strzebiniu, koniecznie proponuję zabrać małe dzieci w wózku. Pozdrawiam Szanowny Internauto To prawda, że ulica Piaskowa w Strzebiniu nie ma nawierzchni asfaltowej. Taki stan nie jest komfortowy, zwłaszcza wiosną i jesienią jest trudny do zniesienia. Zatem zgadzam się z Pana zdaniem, że ulica Piaskowa powinna doczekać się nakładki asfaltowej. Krótko mówiąc to również jest moim celem, aby ta niedogodność została zlikwidowana. Myślę, że większość uczestników zebrań sołeckich w Strzebiniu przypomni sobie, że dyskusje o stanie dróg zawsze dominowały na spotkaniach. Ja nigdy nie obiecywałem, która droga, kiedy będzie zrobiona. Natomiast poczytuję sobie to za sukces, że nikt, nigdy przede mną nie wyremontował tylu dróg dla Strzebinia, oczywiście w przeliczeniu na kadencję, co moja osoba. O tym, że jest to prawda, łatwo się przekonać, patrząc które drogi były wybudowane za którego Wójta. Dodam i to, że zawsze mówiłem, że w proporcji do ilości dróg Strzebiń ma najmniejszy stopień wyasfaltowania. To zaległości od wielu lat i trudno je nadrobić. Wracając do ul. Piaskowej, trzeba nadmienić i to, że bez wcześniej ułożonej kanalizacji deszczowej, asfalt jest przedwczesny. W tym roku (2015) nasz wysiłek będzie koncentrował się wokół tej sprawy. Dopiero po jej załatwieniu możemy myśleć o następnym kroku. Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 24.02.2015r. Witam, Panie Wójcie czy Gmina wprowadzi jakieś ulgi dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny zamieszkujących gminę? Szanowna Internautko! Projekt Gminnej Karty Dużej Rodziny jest w trakcie opracowania. Myślę, że już niedługo przyjdzie czas na prezentację wypracowanych zamiarów. Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 16.02.2015r. Szanowny Panie Wójcie, mam pytanie odnośnie ulicy Kołłątaja w miejscowości Łazy. Dlaczego wysypano kamień i wyrównano drogę tylko od kapliczki do lasu a przecież granica znajduje się w miejscu tabliczki ze znakiem Sitki? Dlaczego nic nie zrobiono na odcinku ok 100m? Nawet w zimie śniegu nikt nie odśnieżył na tym odcinku. Czyżby Gmina zapomniała że ten odcinek należy do niej? Proszę Wójta o stanowisko w tej sprawie. Szanowny Internauto! Rzeczywiście kamień został położony tylko do kapliczki natomiast ulica biegnie jeszcze dość daleko, aż do granicy z Gminą Boronów. Wiosną, po tzw. \"roztopach\" sprawdzimy pozostałą część drogi i dokonam niezbędnych napraw. Dla usprawiedliwiania dodam, że kamień wysypano tylko do kapliczki, ponieważ ten odcinek ul. Kołłątaja był robiony za pieniądze z dotacji, poza budżetem gminy. Wyznaczono nam taki odcinek i za to zapłacono. Natomiast co do odśnieżania myślę, że to nieporozumienie. Oczywiście, że drogę publiczną Gmina odśnieżyła od początku do końca. Za zaistniałe trudności przepraszam, jednocześnie przekazałem wydziałowi gospodarki komunalnej stosowne polecenie, aby w przyszłości taka sytuacja już się nie powtórzyła. Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 9.02.2015r. Witam, mam pytanie, kiedy będzie robiona strona drogi gruntowej ul.Kosmonautów? Szanowny Internauto! Obecnie toczą się rozmowy na ten temat. Chodzi o to jak ten remont wykonać. Bardzo zachęcam do rozmowy z Panem Radnym Januszem Maruszczyk. Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 9.02.2015r. Witam, mam pytanie dotyczące oświetlenia w Strzebiniu przy ul.Ks Muszera. Czy są plany założenia oświetlenia w/w ulicy? Szanowny Internauto! Z przyjemnością mogę poinformować, że takie plany są przygotowywane. Niedawno została podpisana umowa o wykonanie projektu oświetlenia ul. ks. Muszera. Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 15.01.2015r. Czy zostało wydane pozwolenie na wycięcie bardzo starej wierzby rosnącej w Koszęcinie u zbiegu ulic Bema i Opiełki? Szanowny Internauto, pozwolenie, dotyczące pytania zostało wydane (Nr WOŚ.613.54.2014 z dnia 28.07.2014r.). W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt z pracownikiem Urzędu Gminy - nr telefonu 34 3576 100 wew. 124 (P. Edward Opiełka). Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 14.01.2015r. Panie Wójcie, pisze pan, że \"Generalnie dofinansowanie pomp ciepła jest możliwe dla decyzje podejmują indywidualnie mieszkańcy Gminy.To oni decydują co chcą mieć w swoich domach\". Mam rozumieć, że jeśli u siebie założę pompę ciepła i/lub system fotowoltaiczny to nie spotkam się z odmową dofinansowania w ramach POE? Szanowny Internauto, Myślę, że odmowy nie będzie. W takich przypadkach prawdziwe wydaje się być przysłowie o diable, który tkwi w szczegółach. Zapraszam do Urzędu Gminy na spotkanie z pracownikami, którzy prowadzącą ten program. Można się z nimi umówić pod telefonami służbowymi: 34 3210 816 - Michał Kryś; 34 3210 813 - Kot Martyna. Po takim spotkaniu diabeł nie będzie straszny a szczegóły będą pewne. Rozmowa może dotyczyć pomp, natomiast program PONE nie przewiduje dofinansowania fotowoltaiki. Pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 16.12.2014r. Dzień dobry, w imieniu swoim oraz moich znajomych chciałem zapytać czy w tym roku gmina koszęcin będzie organizowała sylwestra? Szanowny Internauto Tego roku nie zdołamy go już zorganizować. Niemniej przyjmuję tą propozycję i odbieram to jako oczekiwanie, aby powrócić do tych lat, kiedy Urząd Gminy organizował taką imprezę. Myślę, że to dobry pomysł i począwszy od roku 2015 istnieje potrzeba abym tym się zajął. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 16.12.2014r. Panie Wójcie, proszę o informację dlaczego UG nie pozyskał funduszy na dofinansowanie do pomp ciepła ( ten system nie generuje żadnych zanieczyszczeń )? Na pewno jest sporo chętnych na zastosowanie tej formy pozyskiwania energii cieplnej. Szanowna Internautko Nie do końca jest tak z tymi pompami. Wśród naszych mieszkańców, w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji, bodaj 1 lub 2 gospodarstwa wyraziły gotowość ich założenia. Pozostali wybierają inne źródła ciepła. Trudno mi jest pisać o przyczynach takich wyborów. Podobnie obserwujemy spadek zainteresowania solarami. Generalnie dofinansowanie pomp ciepła jest możliwe dla decyzje podejmują indywidualnie mieszkańcy Gminy. To oni decydują co chcą mieć w swoich domach. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 15.12.2014r. Witam Panie Wójcie czy w tym roku będzie sylwester w GOSIRZE ? Szanowna Internautko W GOSiR z pewnością nie będzie sylwestra organizowanego przez Urząd Gminy. Natomiast w porozumieniu z Dyrektorem GOSiR można zorganizować prywatnego sylwestra. Zachęcam Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 01.12.2014 Dzień dobry Panie Wójcie, chciałbym się dowiedzieć czy w najbliższym czasie utwardzi pandrogę Akacjową w Koszęcinie? Aktualna aura bardzo utrudnia dojazd do ulicy. Pozdrawiam Szanowny Internauto Niezwłocznie poleciłem sprawdzić stan jej nawierzchni.Do końca przyszłego tygodnia, tj. do 5 grudnia wykonamy niezbędne remonty. Pozdrawiam serdecznie Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 12.08.2014r. Dzień Dobry. Kiedy wysypisko śmieci w Sadowie przestanie nas truć? Smródjest niemożliwy, szczególnie w czasie tych upałów. Szanowny Internauto W ubiegłym tygodniu po raz kolejny zwróciłem się w tej sprawie, tym razem doWojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach.Niezależnie od tego odwołujemy się od decyzji wydanych przez Urząd Marszałkowski, które nie są realizowane. Mówiąc dokładniej postanowienia tej decyzji nie są realizowane. \"Lobby śmieciowe\" jeżeli można tak napisać jest bardzo potężne. Walka jest trudna, lecz jak było to już przy innych okazjach powiedziane niem składamy broni. Będę alarmował każda instytucję oraz pukał do każdych drzwi gdzie pomogą nam rozprawić się z tym problemem. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 04.08.2014r. Mam pytanie jeżeli jest niezabudowana działka, należąca do gminy, i nie zostaje koszona co najmniej raz w roku czy można coś z tym zrobić? Jeżeli wyrastają na działce chwasty, wychodzą żmije i została całkowicie zaniedbana, a jest tuż niedaleko mojej posesji, w terenie zabudowanym i przy ulicy głównej. Dziękuje za informacje. Szanowna Internautko Jeżeli jest to działka, której właścicielem jest Gmina w terenach zabudowanych to proszę o bliższą informację o jej lokalizacji. Sprawa bez zbędnej zwłoki zostanie załatwiona. Pozdrawiam Grzegorz ZIAJA Wójt Gminy Koszęcin 04.08.2014r. Szanowny Panie Wójcie! Chciałbym się zapytać, czy jest planowana i, jeżeli tak, kiedy zostanie zbudowana ścieżka rowerowa na odcinku Koszęcin-Wierzbie? Odcinek ten jest niebezpieczny ze względu na samochody jadące ze stanowczo zbyt dużą prędkością, nie mówiąc o koleinach przy krawędzi jezdni w niektórych miejscach. Kilka dni temu, gdy wracałem rowerem do Koszęcina, zostałem dosłownie zdmuchnięty z roweru przez podmuch wygenerowany przez tira jadącego przeciwnym pasem. Dobrze, że nikt za mną nie jechał. O tej ścieżce moi rodzice słyszą już 20 lat i dalej nic w tym kierunku się nie dzieje. Mam jeszcze pytanie: czy ktoś musi zginąć, żeby wykonanie tej ścieżki rowerowej doszło do realizacji? Szanowny Internauto. W ramach projektów tzw. \" nowej perspektywy \", czyli planu finansowego UE na rok2014 - 2020, Gmina planuje budowę ścieżek rowerowych wzdłuż dróg wojewódzkich biegnących po terenie naszej Gminy.Ścieżka rowerowa Koszęcin - Wierzbie jest jej elementem. Stosowne propozycje zostały już złożone. Obecnie oczekujemy odpowiedzi na nasze wnioski. Ze strony władz wojewódzkich, a ściślej Urzędu Marszałkowskiego padają deklarację, że jesienią br (tj 2014) plany te powinny być ostatecznie zatwierdzone bądź odrzucone. Zatem na ostateczną odpowiedź a tym samym budowę ścieżki przyjdzie jeszcze zaczekać. Mam nadzieję, że w tym czasie nie dojdzie do żadnej tragedii.Tak wielkie wyzwanie inwestycyjne jakim jest budowa ścieżki może być zrealizowane tylko przy wsparciu środków pomocowych. Z własnych funduszy byłoby to bardzo trudne. Osobiście wierzę w to, że doczekamy realizacji tego celu. 14.07.2014r. Dzień dobry! Cieszy nas remont ulicy Modrzewiowej,lecz powoduje następny problem. Samochody wywożące ziemię i dowożące kamień uszkodziły dość poważnie dopiero co naprawioną nawierzchnię (po zabraniu płyt betonowych) na ul.Sosnowej. Czy te uszkodzenia zostaną naprawione w najbliższym czasie? Witam Uprzejmie informuję iż wszelkie uszkodzenia nawierzchni w ulicy Sosnowej zostaną naprawione z chwilą zakończenia remontu ulicy Modrzewiowej. Pozdrawiam Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja 04.04.2014r. Dzień Dobry. Panie Wójcie chciałbym się dowiedzieć czy zamierza pan w TYM roku utwardzić ulicę Akacjową w Koszęcinie? Droga jest w fatalnym stanie a po opadach deszczu jest straszne błoto. Szanowny Internauto Domyślam się, że istota pytania tkwi w nakładce asfaltowej. Jeżeli to jest sensem pytania to odpowiedź jest taka, że w tym roku zabraknie na ten cel funduszy. Natomiast Gmina na bieżąco będzie remontowała nawierzchnię ulicy. Dla poprawy stanu nawierzchni rezygnujemy z utwardzenia żużlem na rzecz dolomitu. To kruszywo jest lepsze i mam nadzieję, że przez jakiś czas poprawi stan drogi. 27.03.2014r. Szanowny Panie Wójcie, Jestem mieszkanką Strzebinia i z racji natężonego ruchu na skrzyżowaniu ulic Lublinieckiej, Powstańców Śl. i Dębowej , zwracam się z prośbą o rozpatrzenie zainstalowania sygnalizacji świetlnej. Miałoby to na celu ułatwienie bezpiecznego przejścia,szczególnie dzieciom, pokonania trasy np. z domu do szkoły. Samo umieszczenie na jezdni pasów nie pomoże. Myślę, że pod moją prośbą podpisałaby się każda matka posyłająca dziecko na zajęcia szkolne. Szanowna Internautko Ponieważ pisze Pani o skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z powiatowa tj.zarządzanej przez Marszałka Województwa Śląskiego i Starostę Powiatu najpierw należy przedstawić ją Radzie Gminy. Dopiero po opinii Rady można podjąć dalsze działanie. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 11.03.2014r. Szanowny Panie Wójcie! Czy w całej gminie Koszęcin będą lampy LED-owe? Takie lampy naprawdę są bardzo fajne, dają dużo światła i są oszczędnościowe więc mam nadzieję że w najbliższym czasie takie lampy będą w całym Koszęcinie i innych miejscowościach naszej gminy. Pozdrawiam! Szanowny Internauto Nie od razu Rzym zbudowano. Każdego roku kolejna partia lamp ulicznych będzie wymieniana tak, aby wszystkie stare i wysłużone oprawy zamienić na nowe typu LED , które zużywają tylko 1/3 energii elektrycznej swoich poprzedników. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 11.03.2014r. Szanowny Panie Wójcie! Dlaczego na Koszęcinie nie ma koszy na śmieci? Są tylko na rynku! Więc proszę aby pan zlecił firmie zamontowanie takich koszy, bo mieszkańcy chcą mieszkać w czystej miejscowości a nie w brudnej bo nie ma koszy!!Pozdrawiam. Szanowny Internauto Sądzę, że nie w ilości koszy jest recepta na czystość miejsc publicznych, przydrożnych rowów ,lasów, brzegów rzek, jezior parkingów itp. Poczucie o czystości i dbałość o czystości przestrzeni publicznej są zależne od stanu świadomości użytkowników takich miejsc. Z tym niektórzy z nas mają jeszcze spory problem. Jeżeli mówimy o Koszęcinie to dobrym przykładem jest Alejka im. Ks. A. Reguły. Bywa tam tak ,że gdy kosze były- było też mnóstwo śmieci obok. Komuś najwyraźniej nie zależało aby śmieć znalazł się na swoim miejscu. Teraz gdy znacznej części koszy nie ma , też jest problem. Stawiam zatem pytanie: czy jest to zła wola, brak świadomości, czy nagląca potrzeba pozbycia się niedopałków papierosów, butelek po alkoholu i opakowań po ,, szybkiej i niezdrowej\" żywności i przekąskach. Czasem ma nieodparte wrażenie, że niektórzy z nas mają nadzieję , że to my podatnicy posprzątamy po ich wieczornym pikniku ? Z poważaniem Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 27.02.2014r. Panie Wójcie, kiedy na ul.Ks.Gąski zostanie przywrócony stan nawierzchni asfaltowej sprzed budowy kanalizacji?? Po dwóch latach od budowy kanalizacji, dwa razy naprawiano zarwany asfalt. Niedostatecznie utwardzony wykop powoduje ciągłe zapadanie się nawierzchni ulicy. Po opadach deszczu kałuże sięgają środka ulicy, brak chodników. Obniżony asfalt utrudnia wjazd na posesję. Szanowny Internauto Wiosna już blisko. Problem poruszony w Pana pytaniu może być rozwiązany dopiero gdy średniodobowa temperatura powietrza będzie powyżej zera. Trzeba zatem jeszcze poczekać. Mam nadzieję, że sprawę uda się załatwić. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 24.02.2014r. Witam. Jestem zainteresowana zakupem domku letniskowego i działki w brusku. Chciałam wcześniej sprawdzić te działkę (nie znam sie na tych sprawach) musze chyba sprawdzić m.in miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i wypisy z ewidencji gruntów i budynków, jakie wnioski powinnam złożyć u Państwa aby sie o tym przekonać. Jakie inne rzeczy powinnam sprawdzić? Jaki jest czas oczekiwania na dokumenty i jakie koszty sie z tym wiążą. Z góry dziękuję za odpowiedz Szanowna Internautko Zapraszamy do Urzędu Gminy w Koszęcinie przy ul. Powstańców Śląskich 10. Najlepiej udać się do urzędników zajmujących się geodezją i gospodarką gruntami lub planowaniem przestrzennym. Więcej informacji znajdzie Pani na stronie www.koszecin.pl. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 04.12.2013r. Witam. Panie Wójcie. Naprawiona latarnia nr 5 przy ul. Krokusowej po 4 dniach znów przestała świecić. Pozdrawiam. Szanowny Panie, uprzejmie informuję, że awaria latarni znajdującej się przy ulicy Krokusowej w miejscowości Koszęcin została zgłoszona Firmie odpowiedzialnej za oświetlenie uliczne w dniu 26.11.2013r. Po przeprowadzonej wizji w terenie stwierdzona, że awaria na ww. latarni została usunięta i latarnia świeci. Pozdrawiam Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja 03.12.2013r. Czy basen na GOSiRZe będzie wyremontowany? Bo w lato jest wielu turystów którzy chcieli by się wykąpać w czystej wodzie a nie śmierdzącej i brudnej! Szanowny Internauto, Gmina Koszęcin otrzymała środki na realizację zadania pn.: „Budowa kąpieliska sezonowego wraz z infrastrukturą w Koszęcinie przy ul. Sportowej” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Planowany termin zakończenia zadania to: maj 2015r. Pozdrawiam Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja 31.10.2013r. Szanowny Panie Wójcie proszę o informację na temat palenia liści. Czy obecnie gdy jest możliwość oddania ich firmie zbierającej odpady nie można zaostrzyć przepisów i uświadomić mieszkańców o konsekwencjach karnych i zdrowotnych (najlepiej w ogłoszeniach kościelnych),gdyż do niektórych to nie dociera i pod wieczór nie można oddychać. Szanowny Internauto W odpowiedzi na zapytanie w sprawie spalania odpadów organicznych, uprzejmie informuję, iż na stronie internetowej Gminy Koszęcin został umieszczony Apel do mieszkańców Gminy Koszęcin, w sprawie szkodliwości przy spalaniu odpadów organicznych. Ustawa o ochronie środowiska zabrania tak unieszkodliwiania odpadów. Odpady organiczne należy kompostować. Pozdrawiam Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja 31.10.2013r. Panie wójcie w okolicy Bukowca powstają wiatraki czy to też obejmnie gmine KOSZĘCIN? Szanowny Internauto Jest to teren Miasta i Gminy Woźniki. Wszystkie powstające wiatraki są w granicach tej Gminy. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 31.10.2013r. Witam, mam pytanie dotyczące dróg w naszej gminie, a dokładnie o termin położenia asfaltu na drodze gen Bema w Strzebiniu. Dziury które powstały są karygodne, nie da się poruszać po tej drodze. Mieszkańcy tej ulicy są zbulwersowani takim stanem dróg, pytanie kto nam zwróci za remonty podwozia w naszych samochodach? odpowiedz z gminy, kiedy droga ma być skończona padła ,ze w tamtym roku, to gdzież ona jest? czy mamy zebrać podpisy na skargę do wójta, za takie opóźnienia i robienia ludzi w konia. A zima tusz tusz. Szanowny Internauto Ulica gen. Bema w Strzebiniu będzie remontowana. Prace remontowe rozpoczną się jeszcze w tym roku. Przed nami zima. Dlatego, osobiście wątpię, aby w tym roku rozpoczęty remont został zakończony. Najbardziej prawdopodobna data zakończenia robót to wiosna 2014 roku. Jeżeli można proszę o cierpliwość, za rok będzie inaczej. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja WÓJT GMINY KOSZĘCIN 31.10.2013r. Dzień dobry czy są może umowy śmieciowe kwota 7 zł od osoby którą podano na deklaracji to jest kwartalna czy może na miesiąc bo oprócz kąta do wpłat to umowy żadnej w innych gminach umowy już dawno są i jakiś wzajemny obowiązek. Szanowna Internautko Jeżeli w deklaracji został wskazany system segregacji odpadów komunalnych to opłata - od osoby - wynosi 7,00 (siedem) złotych na 1 miesiąc. Jeżeli w deklaracji został wskazany system bez segregacji to opłata wynosi - od osoby - 14,00 (czternaście) złotych za 1 miesiąc. Jeżeli Internautka pamięta czy wskazała segregację (robi tak zdecydowana większość osób) to wtedy należy od 1 lipca 2013 r. płacić 7 złotych od osoby od lipca włącznie. Jeżeli są wątpliwości to proszę o telefon do Urzędu Gminy. Pracownicy odpowiedzialni za gospodarkę odpadami komunalnymi wyjaśnią wszystkie niejasności. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 10.10.2013r. Dzień dobry panie wójcie chciałbym zapytać czy w Koszęcinie powstanie boisko orlik dzieci miały by zajęcia sportowe z prawdziwego zdarzenia dziękuje. Program \"Orlik\" został już zakończony. Niemniej nie oznacza to, że tego typu boiska nie będą powstawały. Bardziej chodzi o technologię wykonania niż o nazwę. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli na nim grać. Z poważaniem Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 10.10.2013r. Dzień dobry, w związku z Rewitalizacją Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie chciałabym spytać Pana jaka jest Pańska ocena tej inwestycji oraz jak zapatruje się Pan na jej interakcje z innymi inwestycjami oraz środowiskiem? Z góry dziękuje za odpowiedź. Szanowna Internautko Jak nie trudno się domyślić czym innym jest stanowisko Wójta Gminy a czym innym pogląd osobisty. Formuła Pytania do Wójta może prezentować tylko pierwszą osobę. Każda nowa inwestycja, może prawie każda, w jednych budzi zachwyt, innych nie. Przypominam sobie, że w XIX wiecznych opisach budowy kolei żelaznych było wielu przeciwników. Ni minęło wiele lat i koleje stały się bardzo pięknym elementem krajobrazu. Takie jest moje zdanie dla tych, którzy się jeszcze nie przyzwyczaili do odnowionego zespołu pałacowo - parkowego. Dla tych, którzy go akceptują zbyt wiele nie trzeba pisać. Trochę intrygując jest zapytanie internautki o \"interakcje z innymi inwestycjami i środowiskiem\". Może przy innej okazji ten temat będzie można dojaśnić. 04.09.2013r. Witam.Chciałbym obok domu zbudować domek narzędziowy o wymiarach około 2m/4m.Z tego co wiem to na murowany budynek potrzebne jest pozwolenie i coroczne opodatkowanie budynku.Altana drewniana nie podlega opłaty podatkowej.A jak wygląda sytuacja w przypadku altany z płyt betonowych i słupków używanych na ogrodzenia?Czy na taka altanę potrzebne jest pozwolenie na budowę i czy taki budynek kwalifikuje się do opłaty podatkowej?Jaka wysokość podatku będzie dla altany murowanej do 10m2 ? Z góry dziękuje za odpowiedz. Dzień dobry. W odpowiedzi na Pańskiego maila, który wpłynął na adres poczty elektronicznej Urzędu Gminy Koszęcin dnia 25 sierpnia 2013r., informuję co następuje: Budynek gospodarczy, który nie będzie miał powierzchni większej niż 25 m2, będzie wolno stojący i parterowy może zostać wybudowany na podstawie zgłoszenia robót budowlanych w Wydziale Administracji Architektoniczno-Budowlanej w Starostwie Powiatowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dla osoby dokonującej zgłoszenia. Powyższe wynika z brzmienia art. 29 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo Budowlane (t.j. Dz.U. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), zgodnie z którym: pozwolenia na budowę nie wymaga budowa (m.in.): wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. W odniesieniu do problemu poruszonego w drugiej części pytania należy zauważyć, że od 1 stycznia 2003 r. budynkiem w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) jest obiekt budowlany, o którym mowa w przepisach prawa budowlanego, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz mający fundamenty i dach. Oznacza to, że altany niespełniające kryteriów budynku zawartych w tej definicji, a w szczególności niezwiązane trwale z gruntem, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. W przypadku, gdyby wzniesiony obiekt spełniał wszystkie kryteria budynku podlega on opłacie w wysokości 4,44 zł za każdy m2 powierzchni użytkowej rocznie (stawka za rok 2013). Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 04.09.2013r. Witam, Panie Wójcie proszę o przedstawienie ile gminę Koszęcin kosztowałorozwiezienie koszy w poszczególnych sołectwach w naszej gminie ?Oczywiście i kto był odpowiedzialny w sołectwach za dostarczenie koszy na posesję ? Szanowny Internauto Wszystkie rachunki jeszcze nie spłynęły. Trzeba poczekać. Co do odpowiedzialności, były to róże osoby, z którymi Gmina zawarła stosowne umowy. Dla ciekawych dokumenty są w Urzędzie, po umówieniu można sprawdzić. Pozdrawiam serdecznie Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 04.09.2013r. Szanowny Wójcie. Jestem mieszkanką Strzebinia i 21.08.13 odbierano u nas śmiecisegregowane,więc wystawiłam 3 worki plastiku.Jakie było moje zaskoczenie faktem że zabrano mi tylko jeden ,a 2 pozostawiono.Oburzona zadzwoniłam do firmy Strach i dowiedziałam się że Gmina Koszęcin przewidziała 1 worek na miesiąc na rodzinę.Uważam to za totalną porażkę, teraz większość napoi to plastiki,soki i mleka /kartoniki/więc efekt będzie taki że albo ludzie będą to wyrzucali do śmieci niesegregowalnych ,bądź będą wyrzucali do lasu ,gdzie już stoją odpady.Po co ta ustawa śmieciowa jeśli gmina nas ogranicza 1 małym workiem,czyli powiem że musimy przeliczyć ile nam się tam zmieści, a potem tylko tyle kupić.Jestem rodziną 3 osobową ,a mam problem ,a co mają powiedzieć ludzie gdzie ilość osób to 5 i więcej.Mam nadzieję że ta uchwała rady gminy zostanie szybko zmieniona na korzyść mieszkańców. Szanowna Internautko Po Pani e-mailu interweniowałem w firmie Strach. Wprowadzono Panią w błąd. Tak nie jest. Domyślam się, że firma Strach Panią nie przeprosi, zatem czynie to ja, w imieniu własnym. Stan faktyczny jest taki, że jeżeli wystawi Pani dwa worki - Firma Strach ma obowiązek zabrać dwa worki i wydać dwa puste na nowy miesiąc. Jeżeli i tego jest mało ponieważ jest wielu domowników, Gmina wyda Pani trzeci worek, który również ma obowiązek zabrać firma Strach. Wszystko w ramach opłaty, które Państwo ponosicie, czyli 7 zł (1 osoba) 1 miesiąc. Firma Strach pozwala sobie na uproszczenia jak w tym opisanym przypadku, nie jest to winą złej uchwały. Mam nadzieję, że zarówno Pani jak i wszyscy, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji więcej tego nie doświadczą. Bardzo proszę o e-maile, jeżeli będą problemy. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 27.08.2013r. Gdzie mieści się PSZOK dla naszej gminy i kiedy można tam odstawiać odpady? Gdzie są podane informacje na ten temat? Dlaczego nie są te informacje podane w zakładce Gospodarka Odpadami Komunalnymi? Szanowny Internauto Tzw. PSZOK pierwotnie miał powstać przy ul. Księdza Gąski w Koszęcinie. Lokalizacja została oprotestowana przez mieszkańców tej ulicy. Obecnie trwa postepowanie odwoławcze a Gmina szuka nowej \"niejako\"zastępczej lokalizacji. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 27.08.2013r. No i ruszył cyrk zwany ustawą śmieciową - pracownicy firmy odbierającejodpady segregowane decydują ,które worki odbiorą a które zostawią a nazwróconą uwagę że zgodnie z informacją UG mają zbierać wszystko twierdzą że UG nie ma nic do gadania bo oni są od decydowania co mają brać i ile a jeśli już to tylko w workach firmowych (1 szt. na asortyment).I tupojawia się pytanie: Czy nadwyżki śmieci mają iść do lasu?, czy w przetargu nie był jasno określony zakres usług?,czy to już jest próba obniżania kosztów własnych firmy(mniej śmieci ,mniejsze koszty)?,czy ktoś zainteresował się możliwościami i zapleczem sprzętowym tej firmy (stare\\\"śmieciary\\\" emitujące tumany kurzu przy pracy)?.W niedalekim Lublińcu firma ASA nie robi żadnych problemów z odbiorem worków i ilością (nie musza być firmowe).Podsumowując - przy ponownym przetargu należałobydokładniej prześwietlić firmę z usług której będziemy korzystać.Czy nie lepiej skorzystać z usług solidniejszej firmy?. Szanowny Internauto W odpowiedzi na treść informacji zamieszczonej jako pytanie do wójta pragnę poinformować, iż jednostka samorządowa nie wymyśliła sobie tego zadania. To zadanie zostało nałożone na gminy jak i wiele innych obowiązków wynikających z tej ustawy. Wiadomo, iż początki są zawsze trudne. Mam nadzieję, iż wraz z Państwem - mieszkańcami naszej wspólnoty samorządowej damy radę sprostać stawianym problemom. Pozdrawiam Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja 27.08.2013r. Mam problem z sąsiadem który notorycznie pali śmieci w domowym piecu najczęściej wieczorem. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Dym staje się uciążliwy wieczorami, szczególnie w ciepłe dni. Szanowny Internauto O tym, że jest to czyn prawnie zabroniony myślę, że nie trzeba nikomu zbytnio tłumaczyć. Dzieję się tak często, że niektórzy mieszkańcy, pala śmieci wieczorem, sądząc, że w ten sposób będą nieuchwytni. Jednak dla policji to jeden problem. Policjanci mogą wejść na posesję zawsze. Dlatego, chociaż jest to drakoński sposób uważam, że trzeba takie sprawy zgłaszać na policję. Są dzielnicowi - niech działają. Jest to czyn zagrożony karą grzywny. U Naszych zachodnich sąsiadów w ten sposób wykorzeniono dość skutecznie tę plagę, w końcu chodzi o Nasze zdrowie, a nawet życie. Pozdrawiam Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja 27.08.2013r. Dzień dobry. Kiedy wreszcie otrzymamy indywidualne numery kont, na którenależy wpłacać należność za wywóz śmieci? Opóźnienie jest już dwumiesięczne, a dla wielu rodzin płacenie kwartalne to za duży wydatek jednorazowy, na który nie będzie ich stać. Ktoś im potem rozłoży tą wielokrotną należność na raty? Szanowny Internauto Indywidualne numery kont są roznoszone do gospodarstw, które złożyły deklarację. Mam nadzieję, że wkrótce dotrze do Państwa. Termin płatności upływa 15 września 2013r. zatem sądzę, że wszystkim uda się wpłacić w terminie. 14.08.2013r. Drogi Panie Wójcie naszej pięknej lecz niestety śmierdzącej miejscowości Sadów. Zwracamy się po raz kolejny do Pana o rozwiązanie naszego śmierdzącego problemu śmietnika w lesie. Może Pan nie wie ale od około miesiąca są upały a my niestety dusimy się w domach, ponieważ nie możemy wywietrzyć mieszkania. Najgorzej jest wieczorem i w nocy, ponieważ smród jest niemożliwy do zniesienia. Pan pewnie wieczorami odpoczywa na tarasie? My niestety nie możemy, chociaż podobno jesteśmy wolnymi ludźmi. Serdecznie Pana pozdrawiamy. Mieszkańcy Sadowa. Szanowny Internauto Tak się składa, że w ubiegły czwartek i piątek (tj. 1. i 2. sierpnia w godzinach późno - wieczornych byłem w Sadowie). Zastrzegam, że deklaruję już od dawna wolę zamknięcia składowiska w Sadowie. Myślę, że tym razem są spore szanse aby to urzeczywistnić.Muszę jednak napisać że 1 sierpnia śmierdziało, jednak, moim zdaniem, nie ze składowiska lecz obok. Oczywiście mogę się mylić. Byłem pod bramą wysypiska, potem udałem się w kierunku skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich i dalej do Rusinowickiej i Polnej. Jeszcze raz podkreślam, że mogę się mylić, lecz w moim odczuciu brzydki zapach niosło aż do ul. Rusinowickiej lecz nie pochodził on z wysypiska. Proponuję dokładnie to zbadać. Dla przykładu w ubiegłym roku ewidentnie śmierdziało z wysypiska. Czasem fetor był trudny do wytrzymania.Natomiast 2 sierpnia zapach nie był odczuwalny. Być może jest to sprawa ciśnienia atmosferycznego i bardziej domkniętych wrót.Otwarta szyba w aucie lub rower często pomagają w rozeznaniu sprawy. Pozdrawiam serdecznie Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 12.08.2013r. Szanowny Panie Wójcie zaobserwowałem ostatnio śmieciarkę firmy Strach iogarnął mnie strach gdyż pojazd ten nie posiadał żadnych kurtyn nadotworem wsypowym z którego wydobywały się tumany kurzu.Proszę sobiewyobrazić co się będzie działo w sezonie grzewczym gdy do pojemnikówbędzie sypany popiół.Czy firma nie powinna poza niskimi kosztami usługposiadać równierz sprzęt zgodny z jakimiś normami.Czy ktoś sprawdza firmybiorące udział w przetargu pod kątem jakości sprzętu i usług ?.Mieszkańcyocieplają swoje budynki nakładając nowe ,ładne ,kolorowe tynki - jak onebędą wygłądać po zimie przy działalności takiego sprzętu ?. Mnie odnowaelewacji kosztowała ponad 10 tyś.zł. i od kogo będę się mógłdomagać odszkodowania za zniszczenia spowodowane przez firmę działającą dlagminy.Poprzednio okolicę obsługiwała firma Remondis i nie było takich problemów. Szanowny Internauto Prawo zamówień publicznych narzuca drogę postępowania jak to się \"uczenie\" nazywa wyboru najkorzystniejszej oferty. Stało się tak, że obecnie Gminę obsługuje firma \"Waldemar Strach\". Nie oznacza to wcale, że tak będzie zawsze. Przed nami kolejne przetargi, tymczasem przekazałem zastrzeżenie zawarte w Pana mailu właścicielowi firmy. Gmina również będzie się przyglądała sprawie. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda się ten problem rozwikłać. Pozdrawiam serdecznie Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja 12.08.2013r. Szanowny Panie Wójcie. Czytałem o inwestycjach na ul. Lublinieckiej, super wiedzieć, że nasza miejscowość się rozwija. Ale kiedy będzie remont ul. Leśnej od ul. Śląskej w dół!!! Czy ma dojść do poważnego wypadku, aby Rada i Pan zainterweniowali. Odcinek od ul. Śląskiej do Sportowej wymaga gruntownego remontu. O chodniku już nie wspomnę. Jest przedszkole, ludzie w okresie letnim idą na GOSiR, dzieci idą do szkoły (również za niedługo Pana dziecko). Zadbajmy o bezpieczeństwo NASZYCH dzieci. Szanowny Internauto Następny etap remontu ul. Leśnej może wkrótce nastąpić. Mam na myśli konkurs jaki tej jesieni (tj. 2013r.) będzie organizowany w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg lokalnych, często, potocznie, zwanym programem \"schetynówek\". Gmina zamierza zgłosić właśnie ul. Leśną. Drugą niezmiernie ważną kwestię, którą Szanowny Internauta poruszył to bezpieczeństwo pieszych na ulicy. Chciałbym przy okazji tego pytania zwrócić się z gorącym apelem do wszystkich rowerzystów i pieszych, którzy nie korzystają z chodnika bądź ścieżki pieszo - rowerowej. Szanowni Państwo, wiele razy widziałem jak obok chodnika lub ścieżki starsi i młodzież chodzą po ulicy. Jest to szczególnie niebezpieczne jesienią lub zimą. Okazuje się, że nie wszyscy chcą z tych udogodnień korzystać. Cóż z tego, że chodnik jest? W tej sytuacji też może dojść do tragedii. Bardzo proszę o rozsądek. Ten apel nie dotyczy wszystkich, lecz mam prawo przypuszczać, że tej jesieni w wielu miejscach obok chodnika będą maszerowali, po ulicy, piesi. Pozdrawiam serdecznie Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja 25.07.2013 Chciałabym się dowiedzieć czy w gminie Koszęcin istnieje uchwała narzucająca wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub/i w kagańcu? Czy obowiązuje jedynie ograniczenie z tytułu Art.77 kodeksu wykroczeń, który moim zdaniem nie precyzuje dokładnie obowiązków narzuconych na właściciela psa? Witam serdecznie W odpowiedzi na e-maila Zasady utrzymania – wyprowadzania zwierząt domowych regulują przepisy lokalne : § 18 ust. 2 uchwały Rady Gminy nr 290/XXIX/2012 z dnia 27 grudnia 2012 r. Rozdział 6. Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku § 18. 1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego. 2. Obowiązki właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe: 1) zabrania się właścicielom zwierząt domowych wypuszczania ich bez dozoru poza teren nieruchomości, a w budownictwie wielorodzinnym poza obręb własnego mieszkania, 2) wyposażenie psa w obrożę, a w przypadku ras uznawanych za agresywne w rozumieniu przepisów odrębnych oraz w inny sposób zagrażającego otoczeniu – także w kaganiec, 3) w miejscach publicznych prowadzić psa na smyczy, a psa rasy uznawanej za agresywną lub psa w inny sposób zagrażającego otoczeniu dodatkowo w nałożonym kagańcu, 4) zwolnienie przez właściciela psów ze smyczy na terenie nieruchomości może mieć miejsce w przypadku, gdy nieruchomość jest ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich, 5) zabrania się wprowadzania zwierząt domowych na tereny przeznaczone na place gier i zabaw, piaskownic dla dzieci, parków oraz innych terenów objętych zakazem na podstawie odrębnych regulaminów, ustalonych przez zarządców nieruchomości, 6) natychmiastowe usuwanie, przez właścicieli, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności nachodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników. Pozdrawiam GRZEGORZ Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 26.02.2013r. Witam. Chciałabym uzyskać informację dotyczącą segregacji śmieci. Czy do segregacji papieru, plastików itp, otrzymamy pojemniki, czy będą to worki? Szanowna Internautko W odpowiedzi na zapytanie w sprawie czy do segregacji papieru, plastików itp. otrzymacie pojemniki czy będą to worki, uprzejmie informuję, iż będą worki do segregacji. Pojemniki ( kubły ) będą na odpady zmieszane. Pozdrawiam Wójt Gminy Koszęcin 26.02.2013r. Napisał Pan że wszelkie prace przy zieleni na terenie gminy są poprzez firmy które zgłaszają oferty jakie to firmy ....proszę o ich podanie a gdzie są ludzie co nie płacąc podatków pobierając zasiłki z GOPS może były by to jakieś oszczędności dla gminy ? Szanowny Internauto, Zapraszam do Urzędu Gminy, można się umówić i całą dokumentację przejrzeć. Nie ma żadnych tajemnic. Jeżeli też chodzi o pracę osób skierowanych do Urzędu Gminy to jest to całkiem oddzielna kwestia. Bardziej tutaj chodzi o to, że jakaś osoba odpracowuje wyrok sądowy niż pobiera zasiłki z GOPS. Jeszcze raz pozdrawiam, Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 26.02.2013r. Na terenie gminy Koszęcin na prywatnej posesji mam tuje ok. 8-12 letnie. Czy mogę przyciąć je na wysokość do ok. 1,5 do 2 metrów aby zrobić z nich żywopłot? Witam serdecznie W odpowiedzi na pytanie dot. przycięcia tui na wysokości 1,5 do 2 metrów uprzejmie informuję, że czynność taką należy potraktować jako zabieg pielęgnacyjny na który nie jest wymagana zgoda Wójta Gminy. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 21.03.2013r. PANIE WÓJCIE,JESTEM MIESZKANKĄ ŁAZ I MAM PYTANIE CZY REMONTOWANA W GRUDNIU ULICA KOŁŁĄTAJA ZOSTANIE WYASFALTOWANA PONIEWAŻ ŻMUDNA PRACA ROBOTNIKÓW KTÓRZY WYKONYWALI PRACĘ PRZY TEJ DRODZE,PÓJDZIE NA MARNE.KILKA DNI TEMU WRAZ Z MĘŻEM ZAUWAŻYLIŚMY ŻE ZACZYNAJĄ SIĘ ROBIĆ DZIURY NA ODCINKU OD KAPLICZKI DO LASU W STRONĘ SITEK.MAMY KOŃCÓWKĘ ZIMY ,A CO BĘDZIE JAK PRZYJDZIE WIOSNA. Szanowna internautko Taki jest plan. Lecz w bieżącym roku tj. 2012 alfaltu jeszcze nie będzie. Pozdrawiam Serdecznie Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 21.02.2013r. Witam Panie Wójcie. Mam pytanie dotyczące nowej ustawy śmieciowej a konkretnie pytanie dotyczy ilości osób mieszkających we wspólnym gospodarstwie. Mam dwójkę dzieci 5 i 2 lata czy za dzieci też muszę płacić jak za dorosłą osobę. Drugie pytanie dotyczy kubła na śmieci czy takowy zapewni Gmina czy trzeba sobie na własny koszt kupić i dokładać tym bardziej. Szanowna Internautko Odpowiadając na Pani pytanie bardzo konkretnie: - dwójkę dzieci należy zgłosić do deklaracji, nie wpisując imion i nazwisk, tj. tylko liczbę osób zamieszkujących w gospodarstwie. - kubeł na śmieci, w uproszczeniu, dostarczy Gmina a ściślej rzecz ujmując firma, która zwycięży w przetargu. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 17.01.2013r. Panie Wójcie kiedyś do porządkowania chodników obcinania żywopłotów byli ludzie pracujący na gminie w tym celu także ludzie którzy pobierają dopłaty lub mieszkania gminne wręcz którzy muszą odpracowac tam jakieś mandaty dlaczego teraz robi to firma pana Bambynka może ktoś pracujący na gminie to załatwił ? Szanowny Internauto. Zapewniam, że nie \"robi tego\" żadna firma, żadnego \"Pana Bambynka\".Utrzymanie terenów zielonych jest zlecane firmom wybieranym w drodze wyboru ofert. Prawa o zamówieniach publicznych. Jest to bardzo dobry i moim zdaniem najtańszy sposób utrzymania terenów zielonych nie tylko w Koszęcinie, lecz na terenie całej Gminy. Pozdrawiam serdecznie Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 28.12.2012r. Szanowny Panie Wójcie,zamiast przypominać mieszkańcom o obowiązku odśnieżania zagrożonym karą grzywny proszę dla przykładu dbać o to, co należy w tej sprawie do gminy.Gdzie są we wsi (w gminie) ustawione pojemniki z piaskiem i solą do posypywania chodników, z których mogą korzystać właściciele posesji? Dlaczego nie są odśnieżone chodniki na całej długości drogi 907 od skrzyżowania ulicy Cegielnianej aż do Lublinieckiej? Większość z tych chodników należy do gminy (sąsiedztwo szkoły, domu kultury, budynku gminy, przystanku pks, parkingi gminne). W taki dzień jak dzisiaj (odwilż i deszcz) katorgą było przejście z wózkiem z dzieckiem pod górę inną trasa niż asfaltem. W całej wsi na palcach jednej ręki można policzyć posesje, przed którymi po deszczu zostały czyste chodniki, a nie grząska breja. I nie były to bynajmniej posesje gminne. Proszę więc zamiast grozić mieszkańcomskuteczniej zadbać o to, by wywiązywali się z obowiązków, przede wszystkim samemu dając przykład. Dodam tylko, żeja swój chodnik odśnieżam tak, że jest już czysty. Szanowna Internautko To co zostało napisane o odśnieżaniu chodników jest uniwersalne, w tym sensie, że dotyczy każdego. Przed Urzędem Gminy chodnik jest zawsze odśnieżony a nawet solony, co wcale nie znaczy, że tak musza robić wszyscy. To tylko przykład, że nie zaniedbujemy swoich obowiązków. Bardziej chcę napisać, że dotyczy on wszystkich właścicieli i zarządzających nieruchomości, w takiej samej mierze również szkół, domów kultury i innych firm czy inwestycji. Dodam, że w ubiegłym roku zamieściliśmy podobny artykuł. Jego istota nie tkwi w represji lecz w prewencji. Tak naprawdę chodzi o przypomnienie i zapobieganie a nie o karanie, choć takie może nastąpić. Prawo polskie daje tu dość jasną wykładnię, a wypadki, niestety zdarzają się. dlatego, jeśli mogę, chciałbym prosić aby czytelnicy Aktualności pomyśleli także o tym co się będzie działo, gdy chodniki zamienią się w zaspy. W naszej szerokości geograficznej zimy są dotkliwe i nie możemy się na nie gniewać. Nigdy w zimnie, śniegu i deszczu nie będzie tak bezpieczne jak w lecie. Kto czuje, że takie warunki mogą być dla niego niebezpieczne musi brać pod uwagę element ryzyka. Pozostawmy to naszym mieszkańcom. Natomiast trudno jest polemizować lub przerzucać odpowiedzialnością co robi lub nie robi osoba, która ma odgarniać chodnik, i nie jest ważne czy to Gmina czy osoba prywatna. Ponieważ każdy odpowiada za \"swój\" chodnik taka dyskusja jest pozbawiona sensu i lepiej będzie gdy każdy zrobi to co do niego należy. W Pani pytaniu padły jeszcze uwagi o pojemniki z piaskiem i temu podobne. Tak naprawdę to pytanie to koszt całego przedsięwzięcia. Przyznam, że nigdzie nie widziałem tego typu rozwiązań, z drugiej strony można zapytać o to ile to kosztuje. Czy to rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. Pewną odpowiedzią niech będą śmietniczki, które za zadanie miały zbierać niedopałki papierosów i inne drobne śmieci przechodni, a czemu służą? Widzimy to często sami. Następnym pytaniem byłoby dlaczego tam jest tak brudno i nie ma ani soli, ani piasku. Dzisiaj takiego rozwiązania, nie da się wprowadzić, jest dla nas wszystkich zbyt drogie. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 27.12.2012r. Panie wójcie, jak długo jeszcze mają czekać mieszkańcy ul. Słowiczej w Sadowie na kanalizację. Jesteśmy już bardzo zniesmaczeni faktem obiecywania, a nie wykonania pomimo wielu próśb!!?????? Szanowni Internauci, Źle jest nie dotrzymywać obietnic.Mam na swoją obronę to, że Rada Gminy nie wpisała tego zadania do budżetu.Drugim argumentem jest to, że nawet niektórzy mieszkańcy ulicy Słowiczej uniemożliwili jej szybką realizację kiedy pieniądze były. Trudno mi powiedzieć co przyniesie rok 2013, być może, że w końcu uda się wykonać, jakby nie było, obiecaną kanalizację. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 8.12.2012r. Szanowny Panie Wójcie, zwracam się kolejny już raz z zapytaniem czy na ulicy Sienkiewicza w Strzebiniu zostanie położony asfalt i kiedy to realnie nastąpi? Czy może zamiast asfaltu możliwe byłoby położenie kostki brukowej (jak to jest rozwiązane np. w miejscowości Boronów na kilku tzw. bocznych ulicach). Bardzo proszę o konkretną odpowiedź z podaniem realnych terminów. Z poważaniem, Szanowny Internauto, Dość długo była o tym rozmowa na ostatnim zebraniu sołeckim tj: 3 grudnia 2012r.Jest założenie, że w Strzebiniu będą powstawać \"nowe\" rozumiane jako wyasfaltowane drogi. Podobnie jak w bieżącym roku wyremontowano ul. ks. Muszera, ul. Nową i ul. Kołłątaja, nie licząc ulic po wykonanej kanalizacji sanitarnej, tak w roku 2013 planujemy podobne remonty. Trudność polega na tym, że nie ma spisanego na papierze harmonogramu. Wiosną 2013 roku Radni Rady Gminy podejmą decyzję, które ulice zostaną wskazane do remontu. Nie jestem w stanie odpowiedzieć czy będzie to ulica, o której mowa w Pana pytaniu. Niemniej planuje się do 4 może 6 lat wyremontować wszystkie najważniejsze drogi w Strzebiniu. Może zatem przyjmie Pan taką odpowiedź jeżeli chodzi o terminy. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 08.12.2012r. Szanowny Panie Wójcie. Jak długo jeszcze będą zepsute latarnie uliczne na skrzyżowaniu ulic Ligonia, Zamkowej i Powstańców oraz Sobieskiego i Szkolnej??? Czy czeka Pan aż ktoś na nich zginie? Na pierwszym z wymienionych panują kompletne ciemności i piesi i rowerzyści są zupełnie niewidoczni! Na drugim nie ma żadnego przejścia dla pieszych, a ruch pieszych dosyć spory. I proszę się przypadkiem nie tłumaczyć, że droga jest powiatowa. To Pana obowiązek dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, m.in. naciskając właściwą instytucję o naprawę oświetlenia. Przydała by się też akcja rozdawania (i egzekwowania używania) odblasków przez dzieci i młodzież naszej gminy. Są takie prowadzone przez policję, ARiMR, różne fundacje może warto zadbać o bezpieczeństwo podatników? To już są Pana kompetencje. Szanowny Internauto Oczywiście potwierdzam, że jest to mój, dodam, niezbywalny obowiązek. Nie zamierzam wykręcać się przysłowiowym sianem. Latarnia zostanie naprawiona. Jeżeli natomiast internauta i czytelnicy pozwolą, niejako przechodząc do II tezy pytania odpowiem, że akcje promocyjne elementów odblaskowych zwłaszcza dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej są prowadzone od wielu lat, w każdej gminnej szkole i przedszkolu. Jakie są efekty, każdy z nas może ocenić osobiście. Odczuwam, z pana pytania, jeszcze jedno nie napisane pytanie. Dokąd się spieszymy?Ponad wszystkie zabezpieczenia bez ostrożności nas wszystkich - kierowców tragiczne wypadki z udziałem pieszych będą się zdarzały. Z jednej strony widoczny pieszy, z drugiej bezpieczne drogi, z trzeciej ostrożna, z właściwa prędkością jazda nas - kierowców. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 04.12.2012r. Dzień dobry - w aktualnościach dot. konkursu Tesco \"reklamuje\" się tylko szkoła w Koszęcinie (podany jest link do ich filmu). Bardzo nieładnie, że nie pomyśleli o Strzebiniu - nie ma informacji, że też startują. Zawsze informacja na Państwa stronie dotyczyła wszystkich placówek (podane były linki do wszystkich filmów z terenu)- w końcu to strona Gminy a nie strona szkolna. Zapewne ktoś zapobiegliwy nie pomyślał o reszcie. Pozdrawiam. Szanowny Iternauto To niedociągnięcie nie jest naszą winą. Z moich ustaleń wynika, że do Urzędu Gminy dotarła tylko wiadomość o Koszęcinie. Prawdą jest, że startuje również Strzebiń, faktycznie to przeoczenie, może uda się to jeszcze naprawić poprzez zamienienie informacji o konkursie w obu szkołach. Pozdrawiam Grzegorz Ziaja Wójt Gminy Koszęcin 26.11.2012r. Dzień dobry. Jak wielu koszęcinian (i nie tylko) korzystając z pięknej pogody uczciliśmy niedawne święto narodowe spacerem po wsi, w tym po ośrodku gosir. Dlaczego na terenie ośrodka nie obowiązuje zakaz wyprowadzania psów? Mnóstwo ich dziś było - bez kagańców, bez smyczy, załatwiających swoje potrzeby w każdym dowolnym miejscu, w którym potem będą opalać się plażowicze i grzebać dzieci. Ta sama sytuacja na placu zabaw koło ośrodka kultury. Co zamierza Pan w tej kwestii zrobić? Dlaczego nigdzie dotychczas nie pojawiła się informacja, że mostek na gosirze został zdemolowany i nie ma przejścia na drugą stronę zalewu? Kiedy zamierza Pan doprowadzić do naprawy tego mostku? Leży on na popularnej i licznie uczęszczanej ścieżce spacerowej, naniesiony jest na wszystkie mapy szlaków turystycznych. Jego stan (niezmienny od kilku miesięcy, przez cały sezonom turystyczny) jest bardzo złym świadectwem dla naszej gminy i dla Pańskiej gospodarności. Szanowny Internauto. Proszę abyśmy się dobrze zrozumieli. Nie jest to próba ucieczki za cudze plecy, lecz czytelny podział obowiązków. Do dziś nie wiadomo, kto jest prawnym właścicielem feralnego mostu. Natomiast za stan infrastruktury obiektu zwanego GOSiR odpowiada jego dyrektor, a nie Wójt.Podobnie jest w szkołach, przedszkolach, domach kultury itp.Właśnie po to, między innymi istnieją te instytucje, aby dbały o powierzony im majątek i właściwe nim zarządzały. Zatem, z całym szacunkiem, proszę o właściwie skierowanie ostrza swej krytyki. Podobnie rzecz ma się z psami, które biegają tam, gdzie biegać nie powinne. Regulamin zarówno GOSiR jak i placu zabaw przy Domie Kultury w Koszęcinie zabraniają wprowadzania psów. Jeżeli ktoś tak robi popełnia wykroczenie. Aby ułatwić ustalenie, kto dopuszcza się tego czynu pr

Losowa galeria zdjęciowa

Mapa strony