Urząd Gminy Koszęcin
A- A A+ kontrast normalny kontrast wysoki kontrast kontrast

Najnowsze wiadomości

2014-11-07 18:40:15

Dach remizy jak nowy

Pod koniec października odbył się remont dachu na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Koszęcinie. Jako nowe pokrycie dachu zastosowano nowoczesną papę posiadającą 27 lat gwarancji producenta. Utrwalono ją istniejące, sfatygowane przez czas pokrycie dachu. W sumie koszt remontu wyniósł nieco ponad 30 tys. zł. brutto. Prace wykonała firma Usługi Dekarsko – Blacharskie Roman Pyrek z Kalet.
2014-11-06 15:03:49

Dzień Seniora

Emeryci z Koszęcina świętowali Dzień Seniora W miejscowościach, w których istnieją Koła Emerytów obchodzony jest dzień zwany „Dniem Seniora”. To coroczne święto obchodzone było także w Koszęcinie. Dnia 9.10.2014r. o godz. 15.00 odbyła się w kościele p.w. NSPJ msza św. za wszystkich emerytów Koszęcina. Dalsza część świętowania przeniosła się do rest. „Roma”, gdzie była konsumpcja w postaci obiadu, ciastka i kawy. Gośćmi zaproszonymi byli: ks prałat Tadeusz Fryc, Wójt Gminy Koszęcin Grzegorz Ziaja, sekretarz Gminy Pelagia Matuszek, dyr. DK Renata Pyrek. Muzyką upiększał wieczorek di-dżej zamówiony przez panią dyr. D.K. Muzyka była tak dostosowana do uszu naszej „młodzieży”, że po poczęstunku od razu ruszono w tany. Bawiono się świetnie! Opisał prezes Koła Edward Blatoń Dzień Seniora w Strzebiniu 23 października Dzień Seniora świętowali członkowie Kola Emerytów, Rencistów i Inwalidów ze Strzebinia. Obchody zainaugurowała uroczysta Msza Św. w kościele parafialnym pw. Krzyża Świętego. Zaraz po Mszy Św. strzebińscy emeryci udali się do Domu Kultury na świecką część obchodów. Wpierw dla świętujących wystąpiły dzieci uczęszczające do kółka teatralnego przy Szkole Podstawowej w Strzebiniu. Przedstawiły one śląską wersję bajki o Kopciuszku pt.: „Jak Kopciuch szedł na bal”. Ten przezabawny spektakl został odebrany przez zebranych emerytów i rencistów gorącymi oklaskami, na które zdolne dzieci niewątpliwie zasłużyły. Po odpoczynku przy kawie i ciastku, przyszedł też czas na tańce do późnych godzin wieczornych. Zabawa była wyśmienita. W święcie brali udział również zaproszeni goście, m.in. wójt Grzegorz Ziaja, ks. proboszcz Sebastian Marecki, ks. emeryt Rudolf Ber, Dyrektor Zespołu Szkół w Strzebiniu Krystyna Musiał, Dyrektor Domu Kultury Renata Pyrek oraz Prezes Powiatowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Lublińca.
2014-11-03 09:24:10

TERMINY WYWOZÓW ODPADÓW KOMUNALNYCH

TERMINY WYWOZÓW ODPADÓW KOMUNALNYCH (KOSZY) I SEGREGOWANYCH (WORKI) W MIESIĄCACH GRUDZIEŃ 2014 R. STYCZEŃ, LUTY, MARZEC 2015 R. W GMINIE KOSZĘCIN
2014-10-31 18:26:36

Będzie drugie Muzeum Chleba?

18 lat zbiorów, ponad 3000 eksponatów, najstarsze sprzed ponad 200 lat, najmłodsze – sprzed 40. Imponujący przekrój przedmiotów użytkowych, od menażek pamiętających czasy I Wojny Światowej, poprzez zbiór obrazów religijnych, szkolne ławki sprzed stu lat, ręcznie robione zabawki, młynki, żelazka, młucarki aż po dawny sprzęt kinowy. To wszystko można znaleźć w Skansenie u Michała. Gdzie? W Koszęcinie! Przy ul Piaskowej 68. Michał Gryc pasjonował się starociami od najmłodszych lat. Aktualnie, obszerny zbiór 29-latka jest efektem 18 lat gromadzenia rożnych przedmiotów. Nie ma jednej kategorii w jego poszukiwaniach. Ważne by przedmiot był stary i trudno spotykany. Przez lata jego zbieracza pasja opierała się głównie na szperaniu po strychach i babcinych kredensach. Od kilku lat zaczął jeździć również na targi staroci. Gdy ilość przedmiotów zaczęła przybierać olbrzymie rozmiary, zdecydował się założyć skansen na tyle domu. Na chwilę obecną przedmioty są zgromadzone w kilku obszernych pokojach. Pojawił się plan poszerzenia przybytku o dalsze pomieszczenia – hale znajdujące się obok budynku skansenu. Warunki są sprzyjające. Jaki jest cel Michała? W przyszłości marzy mu się przekształcenie skansenu w muzeum, wzorowane na Muzeum Chleba w Radzionkowie. Za wzór stawia sobie Piotra Mankiewicza – założyciela radzionkowskiego muzeum, który zaczynał podobnie do Michała. Są to jednak bardzo odległe plany. Na razie Michał skupia się na uporządkowaniu swoich zbiorów. Jego pasję bardzo wspierają rodzice. Pomagają mu w poszukiwaniach oraz prowadzeniu skansenu. Aktualnie udało im się odrestaurować starą śląską izbę i klasę lekcyjną. W przyszłości powstanie również retro – sala kinowa. Tu Michałowi pomocą służy pan Andrzej Beksa – wieloletni kinooperator koszęcińskiego kina Panorama. Skansen otwarto latem tego roku. Eksponaty będzie można znów oglądać na wiosnę przyszłego roku. Wystarczy zdzwonić pod nr 602 759 568 i się umówić. Jeżeli natomiast posiadają Państwo w swoich domach ciekawe przedmioty, zachęcamy do przekazywania ich panu Michałowi. Być może w przyszłości znajdą się one w prawdziwym muzeum.
2014-10-31 17:05:44

Modernizacja kolejnych ulic

W najbliższym czasie ruszą remonty kolejnych ulic. Tym razem będzie to ul. Krasińskiego w Strzebiniu oraz ulice Chopina i Miodowa w Koszęcinie. W obu przypadkach zakres prac będzie obejmował wykonanie nakładki asfaltowej wraz z okrawężnikowaniem. Prace wykona firma LARIX z Lublińca, która złożyła Gminie najkorzystniejszą ofertę. Firma wyceniła pierwszą inwestycję na nieco ponad 118 tys. zł., natomiast koszt remontu obu dróg w Koszęcinie wyniesie prawie 159 tyś. zł. Modernizacja ul. Krasińskiego w Strzebiniu oraz Chopina i Miodowej w Koszęcinie powinna się zakończyć do końca kwietnia przyszłego roku.
2014-10-31 17:02:19

Kolejne udogodnienie dla mieszkańców Sadowa

Pod koniec października odbył się remont przejścia pomiędzy ul. Słoneczną a ul. Powstańców Śl. w Sadowie. Zadanie objęło budowę chodnika z kostki brukowej na całej długości przejścia, mierzącej ok. 30 mb. Wartość zadania wyniosła 7 tys. brutto i została w całości pokryta ze środków budżetu gminy. Chociaż jest to drobna inwestycja, nowy chodnik z pewnością ułatwi poruszanie się przejściem i będzie dużym udogodnieniem dla mieszkańców tego obszaru.
2014-10-31 16:57:20

Nowa siłownia w Sadowie

28 października miało miejsce otwarcie siłowni na wolnym powietrzu przy Szkole Podstawowej w Sadowie. Siłownia powstała dzięki inicjatywie naszego Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Sadów „Nasza Przyszłość”. W celu realizacji inwestycji, wystąpiliśmy o dofinansowanie do Spichlerza Górnego Śląska. Nasz wniosek przeszedł pomyślnie dwa etapy oceny merytorycznej – w Spichlerzu oraz w Urzędzie Marszałkowskim. Na realizację zadania otrzymaliśmy ponad 17 tys. zł. Pozostałą część w wysokości 3 800 zł. dofinansował Urząd Gminy Koszęcin, za co serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy. Co istotne, siłownia nie jest przeznaczona wyłącznie do użytku uczniów Szkoły Podstawowej, korzystać z niej mogą wszyscy mieszkańcy, do czego gorąco zachęcamy. Siłownia na wolnym powietrzu jest pierwszą tak dużą inwestycją, zrealizowaną przez nasze stowarzyszenie i mamy nadzieję, że nie ostatnią. Prezes StowarzyszeniaMagda Greupner Symboliczną wstęgę przecięli prezes stowarzyszenia Magda Greupner, sołtys Paweł Przybyła i wójt Grzegorz Ziaja Nowa siłownia składa się z trzech podwójnych urządzeń do ćwiczeń
2014-10-28 12:58:02

Przerwa w objeździe

Informujemy, że w dniach od 31.10 - 4.11 będzie możliwość przejazdu pod remontowanym mostem kolejowym na ul. Sobieskiego w Koszęcinie. Przejazd pod mostem zostanie ponownie zamknięty 5.11. Remont mostu będzie trwał do 19.11.2014r.
2014-10-27 14:51:25

Szkolenia dla rolników

W dniu 9 października 2014 roku w Domu Kultury w Koszęcinie odbyło się szkolenie „stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony w województwie śląskim” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.Organizatorem szkolenia był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Uczestniczący w szkoleniu rolnicy otrzymali uprawnienia na stosowanie środków ochrony roślin ważne na 5 lat. 10 października w Domu Kultury w Koszęcinie odbywały się szkolenia dla rolników naszej gminy na temat : płatności bezpośrednie w 2015 roku. Organizatorem szkolenia byli Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W płatnościach obszarowych w 2015 roku jest dużo zmian i myślę , że zorganizujemy zimą jeszcze jedno czy dwa szkolenia na ten temat. Jakość zasiewów i poprawnie wypełniony wniosek zadecyduje o wysokości dopłat, które rolnik otrzyma. Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem rolników, o czym świadczyła znakomita frekwencja. Szkolenie uświetnił swoją obecnością wójt Gminy Koszęcin – Grzegorz Ziaja. Barbara Ulfik

Losowa galeria zdjęciowa

Mapa strony